Hrají Účtenkovku roboti a jde o hazardní hru?

Na tyto otázky v minulých dnech několikrát odpovídala ministryně financí, vždy záporně. Protože jsme tvrzení v minulosti vypustili do světa, je na místě ho obhájit.

Pro ty, které nebaví dlouhé čtení, se domníváme, že potvrdíme:

  • Ano, Účtenkovku také hrají podle našeho názoru mechanismy, které lze nazvat roboty.
  • Ano, Účtenkovka podle našeho názoru splňuje všechny znaky hazardní hry, byť nepodléhá zákonu o hazardních hrách.

Již dříve byly popsány dvě metody, kterým jde Účtenkovku „zneužít“ a zvýšit šanci na výhru. Prvním je vydávání haléřových účtenek s následným „propráním“ například na serveru bazaructenek.cz a tím druhým přímá registrace vydávaných účtenek na tentýž server.

Pokud chceme vyhrát, potřebujeme registrovat opravdu hodně účtenek s minimální námahou, takže se musíme snažit vše zautomatizovat. Stručný popis, jak toho dosáhnout ukazuje následující obrázek. Omlouváme se za kvalitu, ale nikdo z nás není grafik.

Že existuje na bazaru účtenek dostupné API je jasné zde:

Existenci funkcionality Robot, včetně popisu jeho funkcionality, dokazuje následující screenshot:

Na bazaru účtenek je možné mj. narazit na případy, kdy jeden konkrétní uživatel nabízí například 247 účtenek z jednoho relativně menšího obchodu. Takových případů je více a proto si myslíme, že může docházet k automatizované registraci přímo po prodeji. Jasné důkazy zatím nejsou, ale už toto hodnotíme jako krajně podezřelé.

Další dosud neznámou skutečností je zjištění, že pravděpodobně okolo 10% všech účtenek, které se do Účtenkovky registrují, projde serverem bazaructenek.cz. Níže je screenshot těsně před půlnocí, kde je vidět množství vyměněných účtenek. Číslo 44300 by odpovídalo cca 1,3 milionům vyměněných měsíčně, což je cca 10% všech registrovaných účtenek. Gratulujeme serveru bazaructenek !

Na základě výše uvedených skutečností se domníváme, že je důvodné podezření, že Účtenkovku hrají také automatizované systémy.

Účtenkovka není hazard

Dále se budeme zabývat tvrzením ministryně financí ze serveru iDnes.cz, citujeme: „Účtenková loterie není hazard, za tím si stojím. Nechodíte nakupovat potraviny, abyste to potom přihlásili do účtenkové loterie.

Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/alena-schillerova-uctenkovka-hra-ministerstvo-financi-eet-podvod-vyhra.A191105_120116_ekonomika_mato

Definice dle Wikipedie říká: „Hazardní hra je taková hra šancí nebo dovedností, jejíž výsledek závisí výhradně nebo převážně na náhodě. Hazardní hra se obvykle hraje o peníze, případně jejich ekvivalent (žetony), které hráči sázejí na výsledek hry a které jsou po skončení hry nějakým způsobem rozděleny mezi výherce (sázecí poměr). Tento poměr bývá obvykle v neprospěch sázejících. To znamená, že se nerozděluje celý objem vsazených částek, ale jistá část zůstává bez ohledu na výsledek hry jejímu pořadateli.“

Definice dle zákona č. 186/2016 Sb. o hazardních hrách: „Hazardní hrou se rozumí hra, sázka nebo los, do nichž sázející vloží sázku, jejíž návratnost se nezaručuje, a v nichž o výhře nebo prohře rozhoduje zcela nebo zčásti náhoda nebo neznámá okolnost.“

Při tvorbě Účtenkovky nicméně tvůrci do zákona č. 112/2016 Sb. o evidenci tržeb vložili do paragrafu 35 odstavec 4, který říká: „Na účtenkovou loterii se nepoužije zákon upravující provozování hazardních her.“

Když tedy dojde na zákony, Účtenkovka není hazardní hra ve smyslu zákona č. 186/2016 Sb. o hazardních hrách, nicméně to neznamená, že by hazardní hrou být nemohla.

Oficiální skripta ministerstva financí nazvaná „Studijní text ke zvláštní části úřednické zkoušky pro obor státní služby ministerstva vnitra“ dostupná na oficiálních stránkách ministerstva vnitra zde: https://www.mvcr.cz/sluzba/soubor/skripta-06-loterie-a-jine-podobne-hry-01-08-2018-pdf.aspx říkají k definici hazardních her toliko:

Hazardní hrou se rozumí hra, sázka nebo los, do nichž sázející vloží sázku, jejíž návratnost se nezaručuje, a o výhře nebo prohře rozhoduje zcela nebo zčásti náhoda nebo neznámá okolnost. Touto náhodou nebo předem neznámou okolností může být například tažení určitého čísla, zastavení kuličky na určitém čísle ruletového kola, vygenerování totožných symbolů v horizontální pozici u válcových her technického herního zařízení nebo výsledek sportovního utkání. Předpokladem je skutečnost, že tato náhoda nebo předem neznámá okolnost není nikomu známa, tedy nejen provozovateli hazardní hry, ale ani sázejícímu. Zároveň musí být zaručeno, že výsledek hazardní hry není možné ovlivnit. Pokud by nebyly zaručeny veškeré výše uvedené předpoklady, nebylo by možné takovou hazardní hru povolit, resp. vydat Ministerstvem financí základní povolení k jejímu provozování.“

Kloníme se k názoru, že autor skript by tedy Účtenkovku nejspíše pod hazardní hry zařadil. Autor nicméně není znám, v metadatech souboru je jen jméno „Ivan“.

Častým argumentem také je, že do Účtenkovky lidé nic nevkládají. To není pravda, protože všichni investují čas nutný k vložení Účtenky do soutěže a někteří i peníze. Na serveru bazaructenek.cz lze totiž zakoupit kredity a ty následně směnit za účtenky jiných hráčů. Někteří lidé tedy opravdu platí za „losy“ do účtenkovky.

Aby lidé na serveru bazaructenek.cz kredity nakupovali, se je snaží majitelé pobídnout několika způsoby. Jedním z nich je i spotřebitelská hra o hodnotné ceny.

S ohledem na to, že zákonodárce Účtenkovku vyjmul ze zákona o hazardních hrách, není nijak možné ovlivnit, aby závislí na hazardních hrách mohli utrácet peníze nákupem kreditu na serveru bazaructenek.cz, aby je pak následně funkcí Robot registrovali na portálu hry.

Proto i na tuto druhou otázku je naše odpověď ano. Myslíme si, že Účtenkovka vykazuje všechny podstatné rysy hazardní hry. Pouze nepodléhá zákonu o hazardních hrách.